Vrijednost zlata je na putanji drugog sedmičnog pada, sa cijenama koje su se približile najanižem nivou od 2020. godine.
Tome je doprinjeo jak dolar, dok je udio u ETF (pasivnim fondovima) podržanim polugama produžio gubitke, objavio je Blumberg.
Cijena zlata na berzi je pala na oko 1.626 dolara po unci.
Odlivi iz fondova obezbjeđenih polugama šalju "medveđe" signale (kada cijene padaju) na berzi.
Takođe, Dollar Spot Index je reagovao na komentare zvaničnika američkih Federalnih rezervi i prinos na 10-godišnje obveznice Trezora popeo se iznad 4,25 odsto po prvi put od 2008. godine, pošto su trgovci počeli da daju cijene po višoj kamatnoj stopi Feda.
(Biznis.ba)
Stanje platežne nesposobnosti
Odluka za tri dana: Hoće li Nova Željezara Zenica završiti u stečaju?
Energetska tranzicija
Historijski program u FBiH: Građani uskoro dobijaju subvencije za solarne elektrane
Finansijer AICS
Nova podrška turizmu: Dodijeljena sredstva za 19 projekata u USK
Interes kupaca snažan