20+ godina
sa vama
Azijska tržišta

Indeksi pali, inflacija ponovo u prvom planu

Autor: Biznis.ba
Foto: Ilustracija
Azijske dionice pale su zbog dugotrajne neizvjesnosti oko izgleda globalne inflacije.

U Aziji, terminski ugovori na hongkonški indeks Hang Seng blago su porasli, u usporedbi s posljednjim zatvaranjem indeksa od 25.937,49.

Terminski ugovori za australski referentni dio S&P/ASX 200 nisu se puno promijenili. Japanska tržišta su zatvorena zbog praznika. Terminski ugovori na dionice blago su porasli u utorak ujutro, jer su investitori procjenjivali znakove napretka prema ponovnom otvaranju Hormuškog moreuza u odnosu na preostale sumnje da SAD i Iran mogu postići šire rješenje sukoba.

Terminski ugovori na S&P 500 dodali su se za 0,14%, dok su terminski ugovori na Nasdaq 100 porasli za 0,38%. Terminski ugovori vezani uz Dow Jones Industrial Average nisu se puno promijenili.

Pomaci dolaze nakon što je S&P 500 u ponedjeljak završio bez ikakvih promjena, jer je neizvjesnost oko sukoba na Bliskom istoku i dalje visjela nad tržištima.

Online brokerska platforma eToro izvještava o zaradi prije zatvaranja. Dionica je pala za 11,4% u tri mjeseca i više se nego prepolovila od inicijalne javne ponude u maju 2025., prenosi SEEbiz.

Dionice eToro berze porasle su za 2,3% nakon radnog vremena.

Spot cijene zlata porasle su za 0,51% na 4.411 dolara po unci u utorak, dok je srebro skočilo za više od 1% na 65,9 dolara po unci.

Simon-Peter Massabni, voditelj razvoja poslovanja u online trgovačkom brokeru XS, rekao je da rast zlata sve više podupiru strukturne promjene u azijskoj potražnji, a ne isključivo tradicionalni pokretači poput inflacije, slabosti dolara i geopolitičke neizvjesnosti.

„Ključno pitanje više nije hoće li se azijska potražnja za zlatom nastaviti, već koliko značajno ta potražnja može preoblikovati globalno tržište zlata“, rekao je Massabni u bilješci u ponedjeljak navečer.

© Copyright 2005. - 2026. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba