Huang Yiping

Rat na Bliskom istoku mogao bi utjecati i na kinesku ekonomiju

Autor: Biznis.ba
Rat na Bliskom istoku mogao bi utjecati i na kinesku ekonomiju
Foto: Ilustracija

Uvozna inflacija uzrokovana sukobima na Bliskom istoku mogla bi izvršiti pritisak na kinesku ekonomiju, zbog čega će vlasti morati balansirati između rasta cijena i usporavanja privrede, izjavio je savjetnik kineske centralne banke Huang Yiping.

Inflacija potrošačkih cijena za sada je umjerena i pruža određenu zaštitu, ali će konačan utjecaj zavisiti od trajanja i intenziteta sukoba. U februaru su cijene porasle 1,3%, što je najviše u više od tri godine, ali i dalje ispod godišnjeg cilja od oko 2%.

Huang je naglasio da ga najviše brine pad profitabilnosti kompanija zbog rasta cijena nafte, što negativno utiče na realni sektor. Monetarna politika ima ograničen prostor da ublaži uvoznu inflaciju, ali će reakcija uslijediti ako se rast cijena proširi.

Centralna banka će zadržati „umjereno labavu“ politiku, koristeći mjere poput smanjenja obaveznih rezervi i kamatnih stopa kako bi osigurala likvidnost, rekao je guverner Pan Gongsheng.

Novi petogodišnji plan predviđa značajno povećanje udjela potrošnje domaćinstava u ekonomiji, koji trenutno iznosi oko 40%. Ipak, iskustva drugih azijskih zemalja pokazuju da je taj proces spor, posebno u ekonomijama okrenutim izvozu.

Ukupna potrošnja (domaćinstava i države) u BDP-u porasla je na oko 57%, ali je i dalje ispod globalnog prosjeka od oko 75%. Iako se struktura ekonomije postepeno mijenja, neravnoteža između snažne ponude i slabe potražnje i dalje postoji. Huang očekuje da bi udio potrošnje mogao rasti oko jedan procentni poen godišnje u narednih pet godina.