Drugi kvartal

Američka ekonomija se oporavlja, BDP porastao 3,8 posto

Autor: Biznis.ba
Američka ekonomija se oporavlja, BDP porastao 3,8 posto
Foto: Pexels

Američki BDP ponovno je revidiran naviše za drugi kvartal, a ekonomisti procjenjuju da se taj zamah nastavio i u trećem tromjesečju, što naglašava otpornost najvećeg svjetske ekonomije.

Bruto domaći proizvod, najšira mjera ekonomske proizvodnje, porastao je po godišnjoj stopi od 3,8 posto od travnja do lipnja, objavilo je u četvrtak Ministarstvo trgovine u svojoj trećoj i konačnoj procjeni.

To je znatno više od stope od 3,3 iz druge procjene i daleko iznad početno prijavljenih tri posto.

Rast gospodarstva prvenstveno se objašnjava povećanjem lične potrošnje porasla je u drugom tromjesečju po godišnjoj stopi od 2,5 posto, prema trećoj procjeni, što je znatno više u odnosu na drugu procjenu od 1,6 posto.

Velika razlika između prve i treće procjene “zasigurno je značajna i izvan uobičajnih okvira”, rekao je Bret Kenwell, američki investicijski analitičar na platformi za ulaganje eToro, za CNN.

“Ovogodišnji ekonomski podaci — posebice tijekom posljednjih nekoliko mjeseci — bili su neujednačeni, a neizvjesnost oko ekonomske politike ostala je povišena tokom cijele ove godine”, rekao je.

“S obzirom na toliki broj čimbenika u izvješću o BDP-u, nije iznenađujuće da se pojavljuju veće od očekivanih revizije, osobito u godini obilježenoj pojačanom volatilnošću i mješovitim signalima”.

No ekonomska priča drugog tromjesečja ostaje ista: pad uvoza i američki potrošači koji su nastavili trošiti pomogli su potaknuti oporavak tokom proljeća, nakon kontrakcije početkom godine kada su uvoznici gomilali zalihe kako bi se pripremili na carine predsjednika Donalda Trumpa, što je smanjilo BDP, prenose Financije hr.

Federalna rezervna banka Atlante procjenjuje da je BDP nastavio rasti snažnim tempom i u trećem tromjesečju, predviđajući da će BDP za treće tromjesečje iznositi solidnih 3,3 posto.