Poznat razlog

Strane investicije u evropske zemlje pale na najniži nivo u devet godina EU

Autor: Biznis.ba
Strane investicije u evropske zemlje pale na najniži nivo u devet godina EU
Foto: Ilustracija

Direktne strane investicije (FDI) u evropsku ekonomiju 2024. godine su pale već drugu godinu zaredom, dostigavši najniži nivo u posljednjih devet godina, pokazuje istraživanje kompanije EY.

Prošle godine FDI je opao za 5 posto, pri čemu je Njemačka zabilježila pad broja projekata od 17 posto zbog aktuelne ekonomske i političke nestabilnosti u toj zemlji – iako je zahvaljujući investicijama došlo do rasta novih radnih mjesta za 35 posto.

Globalne kompanije koje su učestvovale u EY-ovom istraživanju navele su kao glavne razloge pada investicija spor ekonomski rast Evrope, konstantno visoke cijene energije i geopolitičku klimu kao tri najveća rizika koja utiču na njihove odluke o investiranju u Evropi. Broj projekata koje su najavili američki investitori u Evropi pao je za 11 posto u poređenju s 2023. godinom, te za 24 posto u odnosu na 2022., djelimično i zbog boljih ekonomskih uslova u SAD-u, koji se s Evropom takmiči za strane investicije.

U međuvremenu, investicioni trendovi u Evropi ukazuju na sve veći pomak ka unutarevropskim tokovima kapitala. Istraživanje je pokazalo da se od 2015. udio evropskih ulaganja iz same Evrope povećao za 5 procentnih poena. „Preko 60 posto naših ulaganja dolazi iz Evrope za Evropu. Evropa mora da uradi domaći zadatak, što znači manje fokusa na regulativu, a više pažnje na jačanje konkurentnosti,“ izjavila je za Reuters partnerka u EY za regiju EMEIA, Julie Teigland, dodavši da direktne investicije iz SAD-a čine svega 18 posto evropskog FDI-ja.

Zbog američkih tarifa, nije vjerovatno da će direktne strane investicije uskoro porasti. Oko 37 odsto ispitanih investitora iz ankete sprovedene početkom 2025. odložilo je, otkazalo ili smanjilo obim svojih investicija u Evropi. I pored toga, 61 posto anketiranih menadžera vjeruje da će se privlačnost Evrope poboljšati u naredne tri godine, prenose Financije hr.

Iako ta brojka predstavlja pad od 14 procentnih poena u odnosu na prošlogodišnje istraživanje, i dalje je visoka i u skladu je s nivoima zabilježenim 2021. i 2022. godine, prije ruske invazije na Ukrajinu. „Ako Evropljani znaju da ulažu u Evropu i da će to donijeti dobre rezultate, to bi trebalo posmatrati kao priliku,“ poručuje Teigland.

Španija, koja je sada četvrta najveća evropska destinacija za direktne strane investicije, zabilježila je rast od 15 posto investicija u 2024. godini u odnosu na 2023., a zajedno s Italijom pokazuje sve veću konkurentnost južne Evrope.

U istraživanju EY, Francuska je bila na vrhu liste zemalja po privlačenju stranih investicija, iako je broj projekata u 2024. pao za 14 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je otvaranje novih radnih mjesta opalo za 27 posto, uslijed dužeg perioda političke neizvjesnosti. Velika Britanija zauzela je drugo mjesto u 2024. i takođe zabilježila pad broja projekata od 13 posto, na šta su uticali niska produktivnost i jedne od najviših cijena energije u čitavoj Evropi.