Američka berza

Na Wall Streetu oštar pad indeksa

Autor: Biznis.ba
Na Wall Streetu oštar pad indeksa
Foto: Wall Street / Ilustracija

Dionice su se u srijedu rasprodale, pod pritiskom naglog porasta prinosa američkih državnih obveznica, jer su trgovci porasli u zabrinutosti da će novi američki proračunski zakon dodatno opteretiti već veliki deficit zemlje.

Dow Jones Industrial Average izgubio je 816,80 bodova, odnosno 1,91% na 41.860,44. S&P 500 pao je za 1,61% na 5.844,61. Nasdaq Composite pao je za 1,41% na 18.872,64.

Prinos 30-godišnjih državnih obveznica zadnji je put iznosio oko 5,09%, dosegnuvši najvišu razinu od listopada 2023. Referentni prinos 10-godišnjih državnih obveznica trgovao se na 4,59%.

Dugoročne obveznice rasprodale su se jer su se trgovci brinuli da će novi proračunski zakon pogoršati američki deficit, prenosi SEEbiz. Očekuje se da će mjera biti usvojena jer zakonodavci postignu kompromis o državnim i lokalnim poreznim odbitcima uoči roka predsjednika Zastupničkog doma Mikea Johnsona za Dan sjećanja. Prinosi su dodatno porasli nakon loše popodnevne aukcije za 20-godišnji dug, što je izazvalo strahove da investitori možda gube apetit za finansiranje američkih deficita.

„Pitanje je sada, iz fiskalne perspektive, kako će izgledati porezni zakon i hoće li poništiti svu nedavnu fiskalnu štedljivost jednostavnim povećanjem razine duga sporijim tempom? Dakle, mislim da je to razlog zašto prinos na 10-godišnje obveznice raste - jer su investitori zabrinuti da zapravo ne činimo ništa kako bismo usporili tempo inflacije i smanjili dug“, rekao je Sam Stovall, glavni investicijski strateg CFRA Researcha, u intervjuu za CNBC.

„Sada se čini kao da postoji veća šansa da će porezni zakon biti usvojen, a to bi na kraju moglo jednostavno nastaviti povećavati ukupnu razinu duga“, nastavio je.
Prinosi na američke državne obveznice naglo su porasli prošli mjesec jer su zabrinutosti zbog tarifa predsjednika Donalda Trumpa umanjile povjerenje u status sigurnog utočišta američkog duga. Desetogodišnji prinosi u travnju pali su s ispod 3,9% na više od 4,5% u samo nekoliko dana. Prinosi su se smanjili s tih razina nakon što je Trump najavio odgodu stupanja na snagu nameta.

Dionice Targeta pale su za 5,2% nakon što je veliki trgovac smanjio svoje godišnje izglede prodaje, a rukovoditelji su kao razlog naveli neizvjesnost oko tarifa i negativne reakcije na povlačenje napora firme u području raznolikosti, vlasničkog kapitala i uključivosti. UnitedHealth bio je najslabiji član Dow Jonesa, izgubivši 5,8% nakon snižavanja rejtinga od strane HSBC-a. Glavne dionice povezane s tehnologijom, Apple i Amazon, također su pale kako su kamatne stope rasle.