Udio električnih automobila na tržištu Evropska unija raste od početka godine, iako uz pad prodaje svih putničkih automobila, saopćilo je udruženje evropskih proizvođača ACEA.
Udio potpuno električnih automobila u februaru je porastao na 18,8 posto, s 15,2 posto prethodnog mjeseca.
Broj automobila prvi put registrovanih u februaru bio je 865.437 vozila, što je 1,4 posto više nego 12 mjeseci ranije, ali je u prva dva mjeseca bio 1,2 posto manji, s ukupno 1,665 miliona jedinica.
Prodaja u februaru je porasla u Njemačka, Italija i Španija, ali je pala u Francuska, prema ACEA-i.
Volkswagen Group zadržao je prvo mjesto u Evropi po prodaji i zabilježio rast od 2,6 posto u prva dva mjeseca 2026. – uprkos padu prodaje Porsche za više od pet posto.
Stellantis grupa zabilježila je snažniji rast od 10 posto, prenosi Autoblog rs.
Njemački brendovi Mercedes-Benz i BMW imaju slabije prodajne rezultate na početku godine, dok je kineski BYD gotovo utrostručio prodaju, iako uz usku bazu.
Prodaja Tesla porasla je za gotovo trećinu, nakon velikog pada u 2025. godini.