Nafta Brent poskupjela je za 1,65 dolara i trgovala se po cijeni od 110,91 dolar po barelu. Tokom dana cijena je nakratko dostigla 112 dolara – najviši nivo od 5. maja – ali je kasnije blago oslabila, prenosi Reuters.
Američka sirova nafta West Texas Intermediate (WTI) iznosila je 107,42 dolara po barelu, što je rast od 2 dolara ili 1,9 posto, nakon što je dostigla 108,70 dolara – najviši nivo od 30. aprila. Junski terminski ugovor za američku naftu WTI, koji uskoro ističe i trenutno je glavni referentni ugovor na tržištu, prestaje važiti u utorak.
Oba ugovora porasla su za više od 7 posto prošle sedmice, jer su oslabile nade za mirovni sporazum kojim bi se okončali napadi na brodove i zapljene u ključnom pomorskom prolazu, Hormuški moreuz, javlja Fena.
Prošlosedmični razgovori između Trumpa i kineskog predsjednika Xi Jinping završeni su bez naznaka da će najveći svjetski uvoznik nafte pomoći u rješavanju sukoba izazvanog američko-izraelskim napadima na Iran.
Napadi dronovima na UAE i Saudijsku Arabiju, kao i retorika iz Sjedinjene Američke Države i Irana, povećali su zabrinutost zbog moguće eskalacije sukoba.