Kreditni rejting Hrvatske
Kreditna agencija Fitch do daljnjega je zadržala postojeću razinu kreditnog rejtinga Hrvatske (BBB-) ,prenosi Bloomberg.
Bloombreg izvještava da će konačnu ocjenu rejtinga agencija Fitch donijeti do kraja prvog tromjesečja 2012., nakon što razmotri predložene fiskalne i strukturne mjere hrvatske vlade, uključujući njihovu implementaciju i očekivane dodatne reformske korake.
‘Hrvatska vlada pokazala je želju za fiskalnom konsolidacijom predloženim smanjenjem budžetskih rashoda od 3,4 milijarde kuna .
Ovakvim rezanjem troškova nova vlada razlikuje se od prethodnih i time jasno šalje poruku da je dosadašnja dinamika rasta javnog duga neodrživa’, ocjenjuju analitičari agencije Fitch, upozoravajući pritom da su rezovi ipak manji od prethodno najavljivanih.
Posebno naglašavaju rizike u ostvarivanju planiranih prihoda i rashoda, među kojima je za njih najproblematičnija projekcija rasta BDP-a. ‘Vladina prognoza rasta u 2012. godini od 0,8 posto je optimistična u odnosu na naše viđenje. Mi očekujemo pad BDP-a od 1 posto’, poručuju iz Fitcha.
Fitch ocjenjuje da u potezima vlade Hrvatske postoje znakovi napretka strukturnih reformi. ‘Podizanje stope PDV-a i rezanje doprinosa za zdravstveno osiguranje ublažit će porezno opterećenje poduzeća. To bi moglo potaknuti direktna strana ulaganja i time proširiti hrvatske izvozne potencijale’, smatraju analitičari.
Istovremeno izražavaju zabrinutost zbog brojnih ‘uskih grla’ od kojih i dalje pati hrvatska ekonomija. ‘Vlada treba riješiti značajne strukturne probleme, uključujući problem rigidnog tržišta rada’, navode analitičari Fitcha, ocjenjujući da u tom pogledu vlada Hrvatske nema doboljno jasne planove.
Biznis.ba










Pošaljite komentar