|
Investicije oko 200 hrvatskih firmi u Srbiji premašile su 500 miliona evra, ali je prisustvo srpskih firmi u Hrvatskoj zanemarljivo. Srbija je jedna od malobrojnih zemalja u koju Hrvatska više izvozi nego što iz nje uvozi. Prema srpskim podacima, ta razlika je oko 116 miliona ...
... dolara, dok je, prema hrvatskim izvorima, višak u njihovu korist blizu 200 miliona dolara.
Pokušaj "Galeb grupe" da kupi jednu hrvatsku firmu, iako je sve bilo dogovoreno i obezbjeđene su bile garancije banaka završio se neuspješno. Dobili su odgovor da su zakasnili, a da je firmu za koju su bili zainteresovani kupila neka hrvatska firma.
Predsjednik "Galeb grupe" Radoslav Veselinović kaže da nije problem ako firma zakasni sa kupovinom, već su problem pojedini natpisi.
"Sutradan smo vidjeli u novinskim natpisima - uspjeli smo da spasimo da srpska firma ne kupi našu tvrtku. To ipak znači da je postojao jedan lobi koji nije bio baš za to da dođemo na to tržište", rekao je Veselinović.
Ekonomski ili politički razlozi
Poslije toga, "Galeb grupa" je osnovala svoju firmu u Hrvatskoj preko koje su nastavili da rade, ali i dalje nisu zadovoljni saradnjom.
"Mislim da se radi isključivo o ekonomskim faktorima u ovom trenutku, ne vjerujem da bilo koji politički faktori bitno diktiraju tokove, kako razmjene roba, tako i tokova kapitala", kaže ekonomista iz Zagreba Velimir Šonje, javlja RTS.
U ambasadi Hrvatske u Beogradu kažu da su na hrvatskom tržištu srpske firme dobrodošle.
Ambasador Hrvatske u Beogradu Željko Kuprešak kaže da otkako je on u Beogradu, nije imao slučaj da je neko došao i rekao "mi ne možemo iz političkih razloga da se pojavimo na hrvatsko tržište ili iz nekih drugih razloga".
"Pozivam svaku od srpskih firmi koja ima takvih problema da nam se javi", naglasio je ambasador Hrvatske.
Velika šansa, smatraju u Ambasadi, jeste i u plasmanu poljoprivrednih proizvoda, jer pored 4 i po miliona žitelja, Hrvatsku godišnje poseti i više od 10 miliona turista. Poručuju, međutim, da srpske firme moraju da budu aktivnije. U Privrednoj komori kažu da je problem i u neusaglašenosti propisa.
"Mi taj problem nastojimo da riješimo i koristeći neke mogućnosti iz CEFTA sporazuma koji inače predviđa da se sklope ili bilateralni ili multilateralni sporazumi, koji predviđaju rješenje ovog problema u ovom periodu, dok obje zemlje ne budu ušle u EU", rekao je direktor Biroa za regionalnu saradnju PKS Milivoje Miletić.
Ono u čemu se slažu i srpska i hrvatska strana, jeste to da treba razgovarati. Prva prilika je već sljedeće nedjelje na regionalnoj konferenciji koju organizuje srpska strana kao predsjedavajuća CEFTA sporazuma i na kojoj će biti riječi o uklanjanju barijera.
Ubrzo zatim i hrvatska amabasada organizovaće konferenciju na kojoj će srpske privrednike upoznati sa načinom na koji mogu da investiraju u Hrvatskoj.
Biznis.ba
|